End Blade Fragment
69-16-737
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-737 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N6.3, W1.5 - floor |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Base slightly concave. Large flake driven off base on one surface parallel to longitudinal axis; flake driven off edge of base on other surface perpendicular to each other. Broken obliquely to longitudinal axis - tang element remains. One edge partially broken. |
| Length | 1.4 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.