Doll
NA1523.11
From: Alaska | Kuskokwim River
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1523.11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Kuskokwim River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Description | Bone head and legs. Wearing a cloth dress. |
| Height | 7.3 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 1.9 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




