Doll
NA1523.5
From: Alaska | Kuskokwim River
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1523.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Kuskokwim River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Description | Wooden head, fur coat over the torso. Cloth legs sewn on. Back of coat has an ornament made of plant fiber string with blue, white, clear, orange, red and green beads with a metal disc pendant. |
| Height | 15 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




