Doll
NA1523.4
From: Alaska | Kuskokwim River
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1523.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Kuskokwim River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Fur | Glass | Metal |
| Description | Wooden head, fur coat over the torso. Wearing leggings of fur. Ornament hangs from the coat made from red and white beads and a metal bell. |
| Height | 16.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




