| Object Number | B15238.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | CBS Register: terracotta. 3 supports. (with sketch) 2014 Description: small ceramic support with three spokes each with a columnar foot on the end. The ceramic is buff colored. There are traces of black surface. It is unclear if this is an intentional surface treatment. |
| Height | 3 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Depth | 5.2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1923 |
| Other Number | P269782 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




