| Object Number | AF825 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Lake Victoria |
| Section | African |
| Materials | Ivory |
| Description | Cf. AF836. The two long edges of the mouthpiece have each a wide shallow notch. The small end terminates in a button. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1565 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




