Celt
46-5-28
From: North America | United States of America | Delaware | Sussex County (Delaware) | Indian River
Curatorial Section: American
| Object Number | 46-5-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Delaware | Sussex County (Delaware) | Indian River |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Edgar Morse Farm |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Triangular; low convex edge and faces and sides |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of John G. Witthoft, 1946 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


