Axe
46-5-27
From: North America | United States of America | Delaware | Sussex County (Delaware) | Indian River
Curatorial Section: American
| Object Number | 46-5-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Delaware | Sussex County (Delaware) | Indian River |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Edgar Morse Farm |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Grooved. Poll flattened oval; blade split off diagonally. Small packed hollow suggests subsequent use as a pitted hammerstone with poll as head. |
| Length | 11 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Thickness | 3.7 cm |
| Credit Line | Gift of John G. Witthoft, 1946 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


