Fish Trap
82-7-70
From: Thailand | Udon Thani | Ban Kham Yang
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Tum Kung | ตุ้มกุ้ง | Tum Pla Chio | ตุ้มปลาชิว | Tum Pla Sio | ตุ้มปลาซิว |
| Object Number | 82-7-70 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Thai | Isaan |
| Provenience | Thailand | Udon Thani | Ban Kham Yang |
| Site Name | Ban Kham Yang | บ้านคำยาง |
| Date Made | 1900-1981 |
| Section | Asian |
| Materials | Coconut | Bamboo | Basketry |
| Technique | Basketry |
| Subject | Fishing Equipment |
| Description | A fish trap made of woven bamboo (Bambusa sp. ไม้ไผ่บ้าน) which narrows at the mouth and gradually widens towards the base. There is a string tied to the mouth as a handle. There is also a piece of stick tied to the top. The bottom has a hole in the center. It is not flat but has raised sides. This is a trap for shrimp and minnows (pla chio ปลาซิว) which is baited with bran or roasted sticky rice. It is staked in August and September in smallish streams. |
| Height | 21 cm |
| Length | 64 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Thai-Lao Ethnographic Expedition, Joyce C. White, 1981 |
| Other Number | 004 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

