Adze Blade
2013-18-46
From: Truk Islands | Tol Islands | Polle
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Polle |
| Section | Oceanian |
| Materials | Tridacna Shell |
| Description | Adze blade. Small flat rectangular blade cut from the hinge area of a giant clam (Tridacna sp.). Used in canoe building. Surface archaeological find. |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 246 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



