Adze Blade
2013-18-42
From: Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Oneop
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Oneop |
| Section | Oceanian |
| Materials | Tridacna Shell |
| Description | Adze blade. Quadrangular blade cut from the hinge area of a giant clam (Tridacna sp.). Used in canoe building. Surface archaeological find. |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 212 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




