Pounder
2013-18-29
From: Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip |
| Section | Oceanian |
| Materials | Coral |
| Description | Cylindrical pounder, with top only slightly flared. One central protrusion. Smaller than the usual breadfruit or taro pounder. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 195 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




