Food Pounder Fragment
2013-18-28
From: Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Lekinioch
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Lekinioch |
| Section | Oceanian |
| Materials | Coral |
| Description | Handle half of a food pounder, base broken off. Coral. Cylindrical, flaring slightly at the top, which has a large chip on one side. An example of a style with two protrusions. Used for pounding breadfruit and, when breadfruit is out of season, taro. |
| Height | 8 cm |
| Length | 8.3 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 191 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
