Food Pounder Fragment
2013-18-27
From: Truk Islands | Tol Islands | Pata
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Pata |
| Section | Oceanian |
| Materials | Coral |
| Description | Handle half of a food pounder, base broken off. Coral. Cylindrical, flaring to a flat top. An example of a style with one central protrusion. Used for pounding breadfruit and, when breadfruit is out of season, taro. |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 10.3 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 182 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




