Turtle Shell
2013-18-26
From: Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip |
| Section | Oceanian |
| Materials | Turtle Shell |
| Description | Sample piece of sea turtle shell: possibly the last central scute from the shell of a Pacific Green Turtle. In Wonip Village, Tol sea turtle shell is heated, bent, and made into hair combs. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 16.8 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 315 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
