Head Ornament
2013-18-21
From: Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip |
| Section | Oceanian |
| Materials | Snail Shell (uncertain) | Cloth |
| Description | Head ornament consisting of 67+ small white snail shells attached at their bases to a rigid band wrapped with purple raffia-like material. At the front a bright pink synthetic cloth “flower” backed natural and purple raffia-like fringe. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 24.3 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 310 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




