Weapon
2013-18-20
From: Caroline Islands | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Lekinioch
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Caroline Islands | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Lekinioch |
| Section | Oceanian |
| Materials | Shark Tooth | Fiber Cord |
| Description | Two double rows of shark teeth, still attached to cartilage, bound to a length of plant fiber with criss- crossing twisted fiber cord. 17-18 teeth long. Braided extensions at the two ends, one of which is formed into a loop. The loop is slipped over the thumb and the rest of the length wound around the wrist and forearm, with the teeth positioned for slashing. Made for the collector. |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 39.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 301 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




