Knuckle-Duster
2013-18-19
From: Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Ta
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Ta |
| Section | Oceanian |
| Materials | Shark Tooth | Cotton Cord | Cotton (uncertain) |
| Description | Knuckle-duster with two double rows of shark’s teeth, secured with multiple lashings of twisted cotton cord. Padded grip wrapped with dingy white waffle-weave cotton cloth with a pale blue print design, secured by pale blue stitching and a criss-cross binding of what appears to be dark green rubber. Given to the collector “out of somebody’s back pocket.” |
| Height | 3.4 cm |
| Length | 13.1 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 299 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




