Fan
2013-18-17
From: Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip |
| Section | Oceanian |
| Materials | Coconut Leaf |
| Description | Fan plaited from coconut palm leaflets. Diamond shaped, but flat across the top, and undecorated. The handle consists of the frond midrib ends which project at the base. |
| Height | 1 cm |
| Length | 44.5 cm |
| Width | 24.5 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 336 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



