Figurine
53-1-8
From: Mexico (Central America) | Oaxaca (Mexican State) | Mitla
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-1-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Oaxaca (Mexican State) | Mitla |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Very light grey pottery. Unusual type. Large eyes made by stick impression (?). Open mouth. High tapering forehead with headdress. |
| Length | 6 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Samuel W. Fernberger, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.