Broom
2013-18-6
From: Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip |
| Section | Oceanian |
| Materials | Coconut Leaf |
| Description | Broom made of coconut leaflet midribs bound together at one end with a twisted (hibiscus?) fiber cord. Made by Windy Esa for sweeping out the house. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 83 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 409 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



