Object
49-25-287
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-287 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | A2E 6"-12" |
| Section | American |
| Materials | Marble (Stone) |
| Description | Fragment of marble ground smooth on one surface. Edge trimmed and slightly smoothed. Unfinished rubbing tool? |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 96 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.