Trunk
CG94-1-118
From: Japan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | CG94-1-118 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Leather | Lacquer |
| Technique | Lacquered |
| Iconography | Flowers | Mon |
| Inscription Language | Japanese Language |
| Description | Black lacquered trunk with black leather cover. Cover has golden floral designs on each side. Two sides of cover have slits, making the cover removable. There is a family crest (mon) on the side of an orange blossom for the Tachibana clan. |
| Height | 52.5 cm |
| Length | 41.5 cm |
| Width | 41.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.