Slipper Jar
42-6-17
From: Nicaragua | Nicoya Peninsula
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-6-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nicaragua | Nicoya Peninsula |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Zapatero ware. red-brown paste. Red with smoked patches. Short, expanding neck. Two appliqued, indented, sinuous fillets on top of body; short incised ridge on each side. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Credit Line | Exchange with Philadelphia Museum of Art, 1942 |
| Other Number | M43 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.