Vessel Foot
42-6-9
From: Nicaragua | Nicoya Peninsula
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-6-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nicaragua | Nicoya Peninsula |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Nicoya polychrome ware. Comparatively broad and flattened in interior-exterior sense. Paint nearly obliterated. |
| Height | 7.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Exchange with Philadelphia Museum of Art, 1942 |
| Other Number | M44 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.