Celt
42-5-1
From: Canada | British Columbia | Victoria (Canada)
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-5-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia | Victoria (Canada) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jade |
| Description | Small, roughly rectangular celt; opaque mottled green gray jade in perfect condition; smooth, polished, thick; slightly curving sharp blade & thick base. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Credit Line | Gift of G. T. Emmons, 1942 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.