| Object Number | 38375 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Lead | Pipe Stone |
| Height | 11.43 cm |
| Width | 7.6 cm |
| Thickness | 4.4 cm |
| Credit Line | Purchased from Thomas B. Donaldson; subscription of John Wanamaker, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


