Pestle
54-41-76
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-41-76 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | A-D:3 |
| Period | Late Cypriot IIIA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Description | Complete, center indentation of either side. Pitted gray stone. |
| Height | 5.2 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 8.9 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1954 |
| Other Number | ST56 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

