| Object Number | 78-17-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment | Plaster |
| Iconography | Boat | Figures |
| Description | Wooden funerary boat model. |
| Height | 38.74 cm |
| Length | 60 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Credit Line | Gift of Douglas Cooper, 1978 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

