Painting
97-15-14
From: Mexico (Central America) | Nayarit | Tepic | Comunidad Indigena de Zitakua
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-15-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huichol |
| Provenience | Mexico (Central America) | Nayarit | Tepic | Comunidad Indigena de Zitakua |
| Culture Area | Central American |
| Creator | Jose Benitez Sanchez |
| Period | Late 20th Century |
| Date Made | circa 1995 |
| Section | American |
| Materials | Beeswax | Yarn | Wood |
| Description | Five hunters wearing hats face the sacred deer during the deer hunt. Antlers on the leader's legs symbolize their sacred status. Arrows above and below the hunters transform into messengers to the master of the deer and to the ancestor deities. Below the sacred deer is a woman who will place food and drink by the slain deer to calm its soul. The lower left depicts Grandfather Fire, Tatewari. (Furst, 2003 p. 85) |
| Height | 60 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 2.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mark D. Lang, 1997 |
| Other Number | JS-36 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


