| Object Number | 45-15-682A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux (uncertain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | German Silver | Buckskin |
| Technique | Stamped |
| Iconography | Floral Motif |
| Description | German silver with buckskin ties, stamped central band with conventional floral design. |
| Height | 5.1 cm |
| Outside Diameter | 8.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




