| Object Number | 29-77-447 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Pueblo |
| Provenience | Northeast Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Orange Ware bowl, curved sides, flat base. Interior and exterior undecorated. |
| Height | 5.08 cm |
| Width | 13.97 cm |
| Outside Diameter | 13.97 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

