Drill
97-563-1072
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1072 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Siltstone (uncertain) |
| Description | Trianguloid. |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1072 - Old Museum Number | 5417 - ANSP Number | 1144 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


