| Object Number | 29-96-584A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese | Buddhist |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Painted |
| Iconography | Bird |
| Description | Painted and fastened on wooden perches. Strung with wire. |
| Height | 4 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


