Rubbing Stone
39-30-43A
From: Guatemala | Department of Alta Verapaz | San Pedro Carcha
Curatorial Section: American
| Object Number | 39-30-43A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya |
| Provenience | Guatemala | Department of Alta Verapaz | San Pedro Carcha |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Potrero (A) |
| Section | American |
| Materials | Serpentine (uncertain) |
| Description | Smooth faces; abraded edges. |
| Height | 2 cm |
| Length | 0.4 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Guatemalan Expedition, Mary Butler, 1939 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.