Ceremonial Object
38-23-132A
From: Mexico (Central America) | Nayarit
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-23-132A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huichol |
| Provenience | Mexico (Central America) | Nayarit |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Description | Gods' Eyes. See 38-23-131. Pink and blue yarn. Worn by children in the hair as symbols of health during ceremonies. Probably came from shaman's basket 38-23-137. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from Robert M. Zingg, 1938 |
| Other Number | 57 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

