Projectile Point
38-21-7
From: Canada | Saskatchewan
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-21-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | Saskatchewan |
| Culture Area | Subarctic Culture Area (uncertain) | Great Plains Culture Area (uncertain) |
| Locus | About 70 m. N.W. of Regina |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Mottled flint. Yuma type; fragment of base only. Typical rectangular with sharp straight base. Thin. Culture or people: Folsom Complex. |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Edgar B. Howard, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


