Projectile Point
38-21-6
From: Canada | Saskatchewan
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-21-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | Saskatchewan |
| Culture Area | Subarctic Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Locus | About 70 m. N.W. of Regina |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Dark honey coloured flint. Yuma type with fine chipping and flaking. Small, fragmentary, broken longitudinally and transversely. Culture or people: Folsom Complex. |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Edgar B. Howard, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


