Projectile Point
38-21-5
From: Canada | Saskatchewan
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-21-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | Saskatchewan |
| Culture Area | Subarctic Culture Area (uncertain) | Great Plains Culture Area (uncertain) |
| Locus | About 70 m. N.W. of Regina |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Dark honey coloured translucent flint; incipient patination on one face. Yuma type with fine chipping and flaking. Quasi-leaf shape with maximum width near rather blunt point. Base slightly broken. Culture or people: Folsom Complex. |
| Length | 9 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Edgar B. Howard, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


