Projectile Point
38-21-4
From: Canada | Saskatchewan
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-21-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | Saskatchewan |
| Culture Area | Subarctic Culture Area (uncertain) | Great Plains Culture Area (uncertain) |
| Locus | About 70 m. N.W. of Regina |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Dark honey coloured flint. Yuma type. Small. Fine flaking and chipping. Sharp transverse base. Culture or people: Folsom Complex. |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Edgar B. Howard, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


