Projectile Point
38-21-2
From: Canada | Saskatchewan
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-21-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | Saskatchewan |
| Culture Area | Subarctic Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Locus | About 70 m. N.W. of Regina |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Dark honey coloured flint; slight mottled patination on one side. Typical Yuma type. Very fine chipping and flaking. Straight, sharp transverse base. Sharp convex sides; convex faces. Culture or people: Folsom Complex. |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Edgar B. Howard, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


