Bowl
B17077
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | B17077 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 800 |
| Date Made | ca. 2450 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Silver | Electrum |
| Description | CBS Register. Silver. bowl. basket pattern. strips of electrum hammered outside. wire handle. |
| Height | 15 cm |
| Length | 21.7 cm |
| Width | 13.4 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1928 |
| Other Number | U.10891 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



