Knife Blade (uncertain)
38-21-1
From: Canada | Saskatchewan
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-21-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | Saskatchewan |
| Culture Area | Subarctic Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Locus | About 70 m. N.W. of Regina |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Dark honey coloured flint, white patination on one side, slight on other. Very thin; very fine chipping and flaking; slightly asymmetrical. Broken and mended. Culture or people: Folsom Complex. |
| Length | 13.2 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Edgar B. Howard, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


