Bowl
38-23-104A
From: Mexico (Central America) | Nayarit
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-23-104A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huichol |
| Provenience | Mexico (Central America) | Nayarit |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Gourd |
| Description | Bowls of half gourds. Sub-hemispherical. Coated inside with red lacquer, and band of green lacquer on exterior rim. For household purposes. |
| Length | 16 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Purchased from Robert M. Zingg, 1938 |
| Other Number | 26 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


