Figurine Fragment
38-4-1
From: Mexico (Central America) | Distrito Federal
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-4-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Distrito Federal |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Tetelpan, near San Angel |
| Section | American |
| Materials | Ceramic (uncertain) |
| Description | Head of pottery figurine. Solid buff pottery; buff slip with traces of red coloring. Modelled head and shoulders. High nose, oval eyes, punched earholes; headdress of triple vertical or curved applique. Culture or people: Archaic E (5th period). |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Carroll R. Young, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.