Ring Bead
49-25-269
From: United States of America | Alaska | Daxatkanada
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-269 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Daxatkanada |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | O-U 18-24" black midden |
| Section | American |
| Materials | Limestone |
| Description | White limestone with drilled hole. Disc-shaped. Amulet rather than ornament. |
| Thickness | 0.9 cm |
| Outside Diameter | 3.3 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 390 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.