Copper
53-54-605
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-605 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Upper level, depth 2", below turf on dark sandy midden |
| Period | Old Town III |
| Section | American |
| Materials | Copper |
| Description | Green. Flat elongated object of variable width and thickness. Incipient notch or fork in one end. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 606 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.