Utilized Flake
69-16-849
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-849 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | Test pit (bottom floor) |
| Locus | House 112 |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Dark grey chert. Unifacially flaked with retouch along both edges. Used as scraper and/or side blade. |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.