Mummy
Human Foot
L-55-5A
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | L-55-5A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Human Remains | Linen |
| Iconography | Human Foot |
| Height | 8.26 cm |
| Length | 20.32 cm |
| Width | 6.35 cm |
| Other Number | 04-473,a - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.