Axe
36-11-282
From: Mexico (Central America) | Durango | El Zape | Santa Ana (Zape)
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-282 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | El Zape | Santa Ana (Zape) |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Loma Pelona, Surface find |
| Section | American |
| Description | Red laminated. Straight parallel sides and beveled edge. Quadrangular with flat paralel faces. |
| Length | 17.14 cm |
| Width | 6.83 cm |
| Thickness | 2.24 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | SA-24 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

